Davos - sprievodca MTB Švajčiarskom

Davos | Švajčiarsko
Naše hodnotenie

Alpy sú Alpy, nepotrebujú žiadne dlhé predstavovanie, a predsa nikdy nesklamú. Je to väčšinou rana na istotu. Je skvelé, že švajčiarske zákony nenadržují peším a bikeri majú prístup na drvivú väčšinu chodníkov ležiacich aj vysoko v horách...

Zatiaľ čo iné naše výlety sú vyložene o hľadaní trailov a prístupu k nim, tu si stačilo len vybrať. Nezvyčajný luxus. My sme si namiešali kokteil známych a osvedčených bajkerských lahôdok, doplnených o menej preferované lokality. Davos, Svätý Móric, Flims, Verbier, Crans Montana a Saint-Luc - čiže Graubünden proti Valais, menší mtb súboj švajčiarskych kantónov.

Hornaté terény na juhovýchode Švajčiarska ukrývajú jednu z najlepších singletrailových oblastí v Európe, Davos - Klosters, ktorú ostrieľaným bajkerom netreba nijako zvlášť predstavovať.

Na rozohriatie po dlhej ceste sme si vybrali ospevovaný Alps Epic trail, trasu medzi Jakobshornom a Filisurom, ktorá je najdlhším švajčiarskym singletrailom a jediným s označením IMBA Epic Trail! To neznie vôbec zle, nie, ale v realite je to skôr XC, hlavne druhá polovica už bola nudnejšia a viac šlapavá, teda presne taká, akú sme po dvanástich hodinách v aute nechceli ani cítit.

Keď o tom potom večer pri pive rozprávam chalanom zo Slovenska, ktorých sme stretli v kempe, len krútia hlavou. Majú pred sebou posledný deň, my za sebou prvý, čo je pekná príležitosť k výmene dojmov. A vôbec, Rinnerhorn camping je zrejme miesto s najväčším výskytom Čechov, Slovákov a Poliakov vo Švajčiarsku. Chýba vám niečo na bicykel? Potrebujete pomôcť so servisom? Stačí sa opýtať u prvého stanu, fakt je veľká šanca, že vám budú rozumieť...

Pre každého, kto sa v regióne ubytuje, sú všetky horské železnice, lanovky aj miestne Postbus v lete zadarmo. Je jedno, či budete v hoteli, v mládežníckej ubytovni, alebo v kempe ako my /Rinnerhorn camping/, vždy dostanete Davos Klosters CardStačí dokúpiť lístok pre bicykel /10€ na deň/, pozor však na to, že váš bicykel si jazdu zadarmo vo vlaku ani s týmto lístkom neužije.

100K Bahnen tour

Ráno nás slnko vyháňa fakt skoro. Asi vie, že sa chystáme na novú, sto kilometrov dlhú 100K Bahnen tour, ktorá je oproti legendárnemu originálu ešte o 20 km dlhšia. Jazdí sa len od roku 2017 a je to poriadna výzva! Skvelé jazdenie, priam epické, ale aj unavujúce. Deväť jedinečných trailov, logicky prepojených do jednej mega trasy.

Prejsť ich za jediný deň chce železnú kondičku, ale aj dobrú logistiku. Na webe nájdete presný časový harmonogram lanoviek, ktoré musíte stihnúť, ak chcete pomýšľať na úspech. My sme to išli kvôli foteniu dni dva. Odmenou nám boli všetky miestne hajlajty a ver tomu, že po 8 600 výškových metroch smerom nadol, sa nám o trailoch aj snívalo. Ale boli to len tie najkrajšie sny!

Gotchna freeride trail

Po troch dňoch jazdenia smerujeme z Davosu vlakom do Klostersu. Nechápem prečo veľa miestnych radšej celý deň hobluje umelý Gotchna freeride trail, keď tu majú oveľa lepšie prírodné skvosty. Jasné, "north shore" je veľkým lákadlom, ale jazdiť ho do zblbnutia?

Napríklad trail s názvom "Chalbersäss" patril k tomu najlepšiemu, čo sme vo Švajčiarsku išli. Kombinácia kameňov a koreňov musí potešiť srdce každého enduristu, ale ako sa hovorí - sto ľudí, sto chutí.

Alebo "Schwarzseealp", keď si odmyslím dážď a teplotu okolo troch stupňov, bolo to super. Aj preto, že to bol nadlho posledný daždivý deň. Trail sa strácal v prítmí lesa zahaleného do hustej hmly, z ktorej sa vynárali len driemajúce stromy. Na tie klzké kamene budeme ešte dlho po nociach spomínať, až sa budeme prevaľovať v spacáku a hľadať pozíciu, ktorá netlačí a nebolí.

Začíname...
Úvod Alps Epic trailu vyzerá fantasticky...
Neskôr je to už viac XC. Síce s peknými výhľadmi, ale XC...
Občas sa to zlomí...
Ale vrstevnica nepustí. Raz hore, raz dole...
A tak to utneme a neznačeným trailom smerujeme do doliny...
Rinnerhorn camping
Rinnerhorn camping
Bývame v malej apartmánovej izbe. Dve poschodové postele, dve kreslá a bajky priamo na izbe.../Maxon Pavillon/
Večer pozeráme rozpis 100K Bahnen tour...
A s prvou lanovkou vyrážame v ústrety 100 km trailového jazdenia...
V lanovke ale nie sme ani zďaleka sami...
Na počudovanie je ale väčšina trailov totálne prázdna...
Len my a Alpy...
Skvelé jazdenie...
Priam epické...
Kvôli foteniu sme si trasu rozdelili na dva dni...
A rozhodne nebanujeme, že sme občas spomalili...
Na trailoch, kde treba na začiatok došlapať sme boli úplne, ale úplne sami...
Exkurzia v kravíne...
Späť do kempu ideme vlakom asi hodinu...
"Zvonček" aký poznáme z autobusov - až na to, že je vo vlaku...
Návrat až za tmy...
Na ďalší deň nám počasie moc nepraje...
Teplota okolo 3 stupňov - našťastie to bol nadlho posledný daždivý deň... 
Trail sa strácal v prítmí lesa zahaleného do hustej hmly...
z ktorej sa vynárali len driemajúce stromy...
V Alpách je priestor aj pre kravy, aj pre bajkerov. Keď sa chce, všetko ide...
Najnovší model sedlovky - s jedinečným systémom uchytenia. Patent sme už ponúkli svetovým výrobcom a čakáme na najvyššiu ponuku... 
Vlakom to je najpohodlnejšie - odpadá problém kde zaparkovať...
Ďalší deň opäť hmla, ale už neprší...
Stará cesta zarezaná v skalách má parádnu atmosféru...
Jedna z útulní, voľne otvorená pre každého, kto chce na horách prenocovať...
Vo vnútri s komplet vybavením, dokonca ďalekohľadom...
Oddýchnutí vyrážame na záverečnú pasáž...
Zjazd po epickom hrebeni...
Chalbersäss trail...
Na tie klzké kamene a korene budeme ešte dlho po nociach spomínať...
Jeden z naj trailov, ktoré sme vo Švajčiarsku išli...
Umelý Gotchna freeride trail...
Stanovačka kúsok nad Davosom...
Už sa tešíme čo prinesú ďalšie dni...

Z D I E Ľ A J  a l e b o  S Ť A H U J  G P X

Mohlo by ťa zaujímať

MTB dovolenka na východe Slovenska. Dobrý nápad!

Východ Slovenska

TEST: Bontrager Flatline - konkurencia pre FiveTeny?

More & traily - TOP 5 destinácii, ktoré potešia každého bajkera (a aj jeho ženu)

Europe

Dolomity Paganella - najdlhšia mtb sezóna v Alpách je snom každého bajkera

Paganella | Italy

 


Chceš mapu?

Napíš nám správu na Facebooku, radi ti ju pošleme. Prečo takto komplikovane? Lebo bezcharakterní udavači nemajú ani kúska hanby a poľujú na "vlastných"!

prejsť na Facebook