Podporte nás

Preprava bicykla lietadlom - všetko čo potrebujete vedieť

Slovensko Slovensko
2.3.2020

Cestovanie nikdy v histórii ľudstva nebolo dostupnejšie, ako je dnes. Aj také malé letisko ako je Bratislava, sa môže pochváliť, že v roku 2019 prepravilo 2,3 milióna cestujúcich. Takže MTB dovolenka na druhom konci sveta, už neznie tak utopisticky, ako tomu bolo ešte pred pár rokmi. 

Zatiaľ čo v minulosti boli najväčším problémom financie, dnes je to hlavne nedostatok času, prípadne kombinácia oboch faktorov. My sme už čo - to nalietali a preto vám, ktorí ste ešte s bicyklom neleteli, ponúkame ultimátny návod, ktorý vám ušetrí trochu peňazí a kopec času…

 

Ceny za prepravu bicykla

Samozrejme, že najviac vás bude zaujímať cena za prepravu bicykla lietadlom, prípadne ako s ňou vypiecť. Najskôr ale teda prehľad cien za prepravu bicykla najčastejších nízkonakladových leteckých spoločností, na jednosmerný let:

 • RyanAir - 60 € a váha batožiny do 30 kg
 • WizzAir - 40 € a váha batožiny do 32 kg
 • easyJet - 55 € a váha batožiny do 32 kg
 • EuroWings - 50 € krátke lety a 100 € dlhé lety
 • Jet2 - 37 € a váha batožiny do 32 kg

Do mimo Európskych destinácii je ideálne letieť so spoločnosťou, ktorá má prepravu bicyklov zadarmo. Treba si vystriehnuť akciu, napríklad americká Delta minulý rok zrušila poplatky a tak si bicykel na trip do USA, môžete zobrať so sebou ZADARMO. Váhový limit je do 32 kg. To isté platí aj pre Emirates, alebo China Southern airlines, s ktorými sme začiatkom roka leteli do Thajska.

 • Delta - zadarmo do váhy 32 kg
 • Emirates - zadarmo do váhy 32 kg
 • China Southern airlines - zadarmo do váhy 32 kg
 • British Airways - zadarmo do váhy 23 kg /do 32 kg pre business class
 • Etihad - zadarmo do váhy 32 kg
 • Lufthansa - zadarmo do 23 kg /do 32 kg pre business class
 • Qantas - zadarmo do váhy 32 kg

Na opačnej strane stojí napr. Air France, kde sa platí za prepravu bicykla v rámci Európy 55 € za jednu cestu, mimo Európu 100 € za jednu cestu. Totožné poplatky má aj holandské KLM. Španielska Iberia, ktorá často lieta do Južnej Ameriky si pýta 45 € za jednosmerný let a váhu batožiny akceptuje do 32 kg.

Ako ušetriť na preprave?

A teraz sa pozrime na to, ako niečo na preprave bicyklov ušetriť. Platí to ale len pre prípad, keď idete dvaja, alebo viacerí v párnom počte. S Dašenou máme jednoduchú fintu, ktorú sme nazvali “doublebox”. Ako názov napovedá, jedná sa o dvojitú krabicu, respektíve o krabicu, do ktorej sa zmestia dva bicykle, pričom sa neprekročí váhový limit - do 32 kg, ktorý platí pre väčšinu aeroliniek. Ako na to? 

 • zoberieme najmenšiu krabicu do ktorej sa zmestí váš najväčší bicykel. Ja mám XL a Dašena má Sko, ale krabicu používame z Mka. Dôvod je prostý - menej materiálu, menšia hmotnosť. Dokonca používame krabicu zo Scotta, pretože bola ľahšia ako naša z Whytov.
 • rozpojíme kovové svorky na bočných stenách krabice
 • vložíme po celej šírke novú bočnú stenu - napr. z druhej krabice
 • krabicu naspäť zasvorkujeme, pre spevnenie môžeme ešte oblepiť duct tapom
 • vložíme dva bajky vedľa seba a letíme

Takáto “doublebox” krabica sama o sebe váži asi 4 - 5 kg, čo znamená, že na dva bajky zostáva necelých 28 kg. Kľud, aj my sme to vždy prešvihli a tým sa dostávame k ďalšej sekcii - tipy a triky. 

Tipy a triky 

Tu je pár trikov ako sa vymotať z platenia za nadváhu:

 • keď odhalia pri vážení, že vaša krabica nemá 32 kg, ale 35 kg - lebo ste tam dali stan, spacáky, hrnec - alebo máte ťažké bajky, nerozčulujte sa, nehádajte sa. Povedzte ok a tvárte, že si idete z krabice niečo vybrať. Následne počkajte 10 min a skúste iného človeka za prepážkou. Toto je osvedčená vec, ktorá nám zafungovala už niekoľko ráz - jeden pracovník bude nadváhu strikne riešiť, druhý nad ňou mávne rukou. Proste iný človek = iný prístup.
 • aby ste nadváhe predišli na začiatku, nadvihnite krabicu pri vážení nenápadne špičkou topánky. Trik starý ako republika, ale funguje. Ja nadvihujem, Dašena podáva pasy človekovi za prepážkou. 
 • podobným trikom je položiť krabicu tak, aby sa jedným rohom opierala o pevnú časť váhy, ktorá neváži. Tiež to niečo málo ušetrí.

Nám tieto triky zafungovali vždy a ešte nikdy sme neplatili za nadváhu, pričom sme vždy boli ťažší, ako 32 kg. Najhoršie to bolo na letisku v Izraeli, kde nás donútili celú krabicu otvoriť, lebo sa im nezmestila do skenera. To sme celkom penili, ale zase nikomu nevadila nadváha a personál letiska nám doniesol lepiacu pásku, aby sme si mohli krabicu naspäť polepiť. 

Výhoda nízkonakladových spoločností je, že lietajú skoro ráno, alebo neskoro večer a to sa nikomu nechcú riešiť zbytočnosti. Na Cypre /klikni a pozri si fotky/ nám zafungoval prvý trik s výmenou človeka, vo Walese /klikni a pozri si fotky/ zasa s nadvihovaním krabice. 

Ok, ale čo s krabicami, keď doletíte do cieľovej destinácie? Teda za predpokladu, že sa presúvate ďalej a krabice by vám zavadzali. Veľa ľudí ich necháva v prvom ubytovaní v mieste kam doleteli, ale my aj na toto máme vlastný systém. Vždy si vyhliadneme nejakú cyklopredajňu v blízkosti letiska a ešte z domu ich kontaktujeme, či by sme mohli u nich krabice nechať. Nikdy s tým nebol problém, lebo predajne väčšinou majú priestor, kde krabice nikomu nebudú zavadzať a ešte to má aj niekoľko výhod:

 • môžeme si požičať náradie na montáž bicyklov, alebo aspoň veľkú pumpu na nafúkanie kolies
 • predavači, alebo mechanici sú väčšinou tiež bajkeri a môžete dostať užitočné tipy na jazdenie, shuttle, alebo report o stave trailov na ktoré sa chystáte

 

Ako pripraviť bicykel na prepravu?

Stále sa bavíme o preprave bicykla v krabici, lebo je to pre väčšinu z nás najprijateľnejší spôsob - krabica je zadarmo, zatiaľ čo kvalitný vak na prepravu bicykla v lietadle stojí aj 400 - 500 €. Pri našom poslednom lete do Thajska, keď sme vedeli, že poplatok za bicykel platiť nebudeme, sme si kúpili vaky na bicykel z Decathlonu.

Za 50 € nečakajte žiadnu hitparádu odolnosti, je to proste mäkká kapsa, ktorú odnesiete na pleci. My sme mäkkosť vyriešili použitím starej karimatky na vystuženie bokov a bicykel dovnútra obalili tak, ako keby sme ho dávali do krabice. Plusom tejto kapsy je aj fakt, že sa lepšie dvíha, lebo má po stranách niekoľko úchutiek a keď pracovník na letisku zistí, že je mäkká, predpokladá sa, že s ňou nebude hádzať tak, ako s krabicou.

Ako balíme bicykle my?

Nech sa páči, tu je jednoduchý návod, ako balíme bicykle my:

 • sfúkneme kolesá. Stačí trocha, nie úplne, aby nevytekalo mlieko. 
 • sedlovku ani tlmiče sme nikdy nesfukovali, aj keď sa na niektorých fórach píše, že to ľudia robia. Za mňa zbytočnosť.
 • odmontujme pedále, rajdy a otočíme vidlicu smerom dovnútra krabice. Ušetríme možno 5 - 7 cm, ale aj to vám niekedy umožní zobrať si menšiu krabicu ktorá je ľahšia.
 • našim základným parťákom je bublinková fólia, originál peny, ktoré boli pri kúpe bicykla, papierová páska a motúz. Týmito štyrmi “pomocníkmi” omotáme bajky ako najlepšie vieme. Čo sa hýbe, priviažeme, čo sa môže ožgrieť, obmotáme. Nezdráhajte sa použiť všetko čo máte po ruke a na tripe využijete - chrániče, sandále, rukavice atď...
 • do bŕzd dávame samozrejme plastové zarážky, aby sa nezmačkli. Do vaku odmontujeme aj prehadzku a cez dierku na pätke navlečieme na zadnú osku a celé to dobre obalíme. 
 • do krabice stačí zhodiť iba predné koleso, do vaku obe. Kotúče z kolies odmontujeme, lebo na väčšine letísk s krabicami zachádzajú ako prasce, je úplne jedno, že je na nich nálepka fragile. V Izraeli sa nám stalo, že krabicu hodili na zem tak, že sa mi ohol kotúč na prednom kolese a zistil som to až pri montovaní. Rovnanie nepomohlo, musel som si kúpiť nový. V Izraeli riešitelný problém, v Afrike už podstatne horšie. Odvtedy kotúče zhadzujem…
 • priamo na krabici mám veľkým písmom napísané moje meno + telefón v medzinárodnom tvare a veľké FRAGILE

 

Záver

Povedzme si otvorene, preprava bajkov v lietadle je vždy tak trocha hazard, hlavne pri drahých modeloch. Nikdy neviete ako sa obsluha na letisku bude ku krabici/vaku chovať, či ju nebude hádzať a v akom stave vám bicykel doletí. Extrémne poškodenie je samozrejme možné riešiť reklamáciou, ale dovolenku vám to nezachráni. Tak isto omeškaná, či stratená batožina je prúser. 

Nič z toho vám neželáme, veríme, že sme vám pomohli ušetriť trochu peňazí a kopec nervov a hlavne vás inšpirovali niekam vyraziť - veď cestovanie nikdy v histórii ľudstva nebolo dostupnejšie, ako je dnes...

Páčil sa ti článok? pošli ho do sveta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať na Twitteri
Najlepšie momenty roku 2020 Najlepšie momenty roku 2020

Najlepšie momenty roku 2020

Juh Nórska - to je proste láska Juh Nórska - to je proste láska

Juh Nórska - to je proste láska

ŠVÉDSKO - kamenné platne ako v Kanade a najviac trailov v Európe ŠVÉDSKO - kamenné platne ako v Kanade a najviac trailov v Európe

ŠVÉDSKO - kamenné platne ako v Kanade a najviac trailov v Európe

Instagram