Turzov flow trail v Bojniciach je otvorený. Ok a čo ďalej?

Bojnice | Slovakia
Naše hodnotenie

Slávnostné otvorenie Turzovho flow trailu v Bojniciach, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 5. júla 2018 a bolo skvelou oslavou horskej cyklistiky naprieč vekovými kategóriami, sprevádzali aj tienisté stránky. O tom, čo všetko treba podstúpiť pre legálny trail, ako sa plány môžu skomplikovať a čo do budúcnosti, nám v krátkosti popísal vedúci OZ Hornonitrianske stopy - Dominik "Preceda" Gramantik. 

Vráťme sa nachvíľu späť v čase. Viac ráz sme vás informovali, že bajkeri z hornonitrianskych stôp zháňajú podporu na výstavbu flow trailu v atraktívnej lokalite bojnických kúpeľov. Les jedného majiteľa, predseda kraja naklonený cyklistike. Zdanie ideálne, realita - slovenská...

 Vybavovanie povelení išlo relatívne rýchlo, horšie to bolo s financiami. Z kraja sme získali 2200 € z participatívneho rozpočtu, kde náš projekt musel zvíťaziť najvyším počtom hlasov. Priama podpora projektu od kraja, ale ani od mesta Bojnice, napriek žiadostiam, neprišla.  

Chalani nevešajú hlavy a veria, že sa to zlepší. Aj keď......medzi Púchovom a Nimnicou, tiež v Trenčianskom kraji, sa aktuálne stavia štvor kilometrová asfaltová cyklotrasa, s cenou asi 690 500 € za 1 kilometer !!! Len pre porovnanie, kilometer Turzovho flow trailu stál cca 15 000 €. Samozrejme, že kraj potom takéto projekty nemá z čoho podporiť a musia to zatiahnuť sponzori zo súkromných sektorov + ľudia cez crowdfunding kampane.

 Najväčší problém je povedomie, ktoré je doslova mizerné, kompetentní vôbec nechápu, čo vlastne chceme robiť. Takže peniaze sa zháňajú naozaj tažko.  

Namiesto 2 km iba 700 metrov

Do budúcna sa plánuje druhá fáza výstavby, lebo momentálne je, oproti plánovaným 2 kilometrom hotových zhruba 700 metrov. Trail kompletne natrasovala firma BikeIng, za ktorou stojí Roman Kaločay. Jeho prácu môžete poznať napr. z bikeparku v Kálnici, alebo rôznych pumptrackov po celom Slovensku.

  Aj pre Romana to bola prvá stavba podobného typu, ale berieme ho ako profíka, takže sme to nechali na neho a moc sa do trasovania nemiešali. Tak či tak sme tam odmakali kopec hodín, pomohli s technikou, s materiálom, minuli na stavbu celé dovolenky. No spokojní úplne nie sme. Jednak sme čakali, že výstavba pôjde rýchlejšie, ale hlavne sme museli znížiť štart trailu kvôli plánovanej výstavbe lanovky a bobovej dráhy v tejto lokalite. Uvidíme ako výstavba lanovky trail zasiahne a aké možnosti nám zostanú. Je ale pravdepodobné, že aj už existujúcu časť budeme musieť opravovať :( 

Trail sa plánuje dokončiť až po už spomínanej výstavbe lanovky, teda možno na jar 2019. K plánom do budúcnosti patria tiež preteky, prilákanie čo najviac bajkerov a vytvorenie celkového komfortu okolo návštevy lokality. Všetko samozrejme závisí od vyzbieraných financií.

 Ak chceš pomôcť s rozvojom Hornonitrianskych stôp, pošli chalanom ľubovoľnú čiasku na účet SK1983300000002701114616 

Keď sa chce, tak to ide. Ťažko, ale ide...

Slávnostné otvorenie nacvakal náš kamarát a výborný fotograf Vlado Králik a vy sa môžete v galérii pozrieť ako to vyzerá, keď sa zíde sedem desiatok bajkerov z celého Slovenska, aby oslávilo jednoznačnú mtb udalosť leta. Takéto traily sa u nás neotvárajú každý deň a ani každý rok. Už len treba veriť, že táto "latovička" poslúži aj ako inšpirácia pre všetkých ostatných, že to ide. Tažko, ale ide...

Z D I E Ľ A J  a l e b o  S Ť A H U J  G P X

Mohlo by ťa zaujímať

MTB dovolenka na východe Slovenska. Dobrý nápad!

Východ Slovenska

TEST: Bontrager Flatline - konkurencia pre FiveTeny?

More & traily - TOP 5 destinácii, ktoré potešia každého bajkera (a aj jeho ženu)

Europe

Dolomity Paganella - najdlhšia mtb sezóna v Alpách je snom každého bajkera

Paganella | Italy

 


Chceš mapu?

Napíš nám správu na Facebooku, radi ti ju pošleme. Prečo takto komplikovane? Lebo bezcharakterní udavači nemajú ani kúska hanby a poľujú na "vlastných"!

prejsť na Facebook