Vipava - slovinské Toskánsko, kde sa dá jazdiť celoročne

Vipava | Slovenia
Naše hodnotenie

Po trailoch v SočiBikeparku Javornik sme zamierili do Vipavskej doliny, ležiacej blízko hraníc s Talianskom.

Toskánsko v Slovinsku? Áno, je to možné! Veď čo je potrebné na pestovanie hrozna? Hornaté, najlepšie vápencové územie s kvalitnou pôdou bohatou na minerály a dostatok slnečných lúčov. A kde toto majú? Jasné, vo Vipavskom údolí, veď preto sa tam aj dorábajú tie najlepšie vína v celom Slovinsku. Ak ti to ako dôvod k návšteve nestačí, tak počúvaj toto - na tamojších trailoch sa dá jazdiť celoročne!

Centrom celého údolia je mesto Ajdovščina a práve tu sa stretávame s Aljažom. Narazili sme na neho na nete, pri hľadaní informácii o jazdení a on sa ponúkol, že nás tu prevedie. Okrem iného vyrába náradie na kopanie trailov #trailbuildingtool, alebo upravuje vozíky za auto na prepravu bajkov. A neverili by ste, odkiaľ tie vozíky nakupuje - z Rimavkej Soboty! Takže pomyselný kruh sa uzatvoril, keď Slovinec v Slovinsku, shuttloval bajky dvom Slovákom na vozíku vyrobenom na Slovensku.

Traily síce nie sú extra dlhé, ale je ich tu toľko a sú tak rozstrúsené, že vývoz nám ušetrí kilometre trmácania sa údolím z jednej strany na druhú a poskytne intenzívny zážitok z jazdenia. Keď sa to skombinuje so zastávkami na fotenie, alebo jedlo, ani sme nevedeli ako nám ušiel celý deň.

Traily tu kope aj prezident

Ak by som chcel v krátkosti zhrnúť ako traily vyzerajú, všetky charakterizuje drolivý vápencový podklad a cestičky kľučkujúce tesne pomedzi ihličnaté stromy. Väčšina trailov je technicky nenáročná, ale veľmi, veľmi rýchla.

Ani ja sám nepoznám všetky traily, lebo zopár mladých chalanov neustále kope nové a nové lajny, alebo tie staršie vylepšuje vlnami a skokmi. Často staršiemu trailu nakopú novú pasáž a aj človek, ktorý tu žije a jazdí od narodenia sa sám seba pýta - kde to som?  rozpráva Aljaž pri šliapaní po známej Vipavskej vínnej ceste.

Trail na ktorý mierime bol postavený v rámci akcie "Trailbuilding days Slovenia" a pomáhal ho stavať aj slovinský prezident osobne! Ráno prišiel aj s ochrankou, vyhrnul si rukávy a priložil ruku k dielu. To proste nepochopíš - je z toho aj  VIDEO 

Ale ako sme sa dozvedeli už skôr, šport a jeho podpora hrá kľúčovú úlohu v živote Slovincov, pre ktorých je to akási národná hrdosť. A neskôr, keď sedíme na lavičke pod starým stromom s pohárom domáceho vína v ruke a užívame si výhľad na zapadajúce slnko, pripadáme si ako niekde v Toskánsku. Aj tie gurmánske špeciality majú podobné - pršut, sušené rajčiny, syr. 

Či prší, či svieti slnko, tento región má naozaj čo ponúknuť a je možné, že je to "next mountainbike paradise". A keby aj nie, po pár pohároch miestneho vína na to aj tak nebudete myslieť...

Ajdovščina je malé mesto a nie je sa tu problém zašit...
My sme našli parádny piknik plac s grilom...
Aljaž musel ísť nakoniec do práce, ale poslal za seba náhradu - svojho otca, ktorý nás vozil od trailu k trailu...
Všetky traily charakterizuje drolivý vápencový podklad...
A cestičky kľučkujúce v teplomilných lesoch...
Po lúkach s výhľadmi až do Talianska...
Po lúkach plných kvetov...
S čiernym pasažierom...
Sem tam sú traily vylepšené vlnami a skokmi...
Ale inak je väčšina technicky nenáročná...
Ideálna aj na jazdenie v zime...
Vipavské údolie...
Zaujímavé značenie turistickej trasy...
Vozík, ktorý sa pôvodne narodil na Slovensku, ale Aljaž ho pretvoril...
No nepripomína vám to Toskánsko?
Vo Vipavskom údolí dorábajú tie najlepšie vína v celom Slovinsku...
Aljaž sa nerád fotí, ale na túto nemôže nič povedať - práve Daši vysvetľuje plány do budúcnosti... 
Ružové z lokálnej vinice bolo fakt skvelé...
Pršut, sušené rajčiny, syr a divý cesnak. Po celom dni mizol závratnou rýchlosťou...
Vipavski Križ - opevnenie bolo postavené na ochranu obyvateľov pred osmanskými nájazdmi...

Z D I E Ľ A J  a l e b o  S Ť A H U J  G P X

Mohlo by ťa zaujímať

MTB dovolenka na východe Slovenska. Dobrý nápad!

Východ Slovenska

TEST: Bontrager Flatline - konkurencia pre FiveTeny?

More & traily - TOP 5 destinácii, ktoré potešia každého bajkera (a aj jeho ženu)

Europe

Dolomity Paganella - najdlhšia mtb sezóna v Alpách je snom každého bajkera

Paganella | Italy

 


Chceš mapu?

Napíš nám správu na Facebooku, radi ti ju pošleme. Prečo takto komplikovane? Lebo bezcharakterní udavači nemajú ani kúska hanby a poľujú na "vlastných"!

prejsť na Facebook