Cervino - traily na talianskej strane ikonického Matterhornu

Breuil-Cervinia | Italy
Naše hodnotenie

Koniec augusta máme už tradične vyhradený pre jazdenie vo vysokých horách. Tentoraz sme si za cieľ zvolili talianske Alpy, o ktorých sa hovorí, že sú zo všetkých alpských krajín najrozmanitejšie. Tisíce farebných tónov, krištáľovo čisté jazerá, ďaleké rozhľady a traily, kde svetová špička jazdiaca EWS (Enduro World Series) bojuje o sekundy a body.

Po skúsenostiach z rakúskych a švajčiarskych Álp sme opäť vyrazili dva týždne pred koncom prázdnin. Traily sú v túto dobu prázdnejšie, počasie býva stabilnejšie, nehrozia žiadne búrky a dlhé dažde. Lenže, chyba lávky. Tento rok sa s nami príroda nepekne zahrala a zo 16 dní nám pršalo 14! Väčšinou síce až v popoludňajších hodinách alebo večer, ale aj tak...

Oblasť okolo Aosty je často popisovaná ako mtb raj. Celkom prefláknuté označenie, ale tu sedí - 23 údolí regiónu prepája viac ako 5000 kilometrov trailov! Stačí zapichnúť prst do mapy a zaručene natrafíte na niektorý zo skvostov. My sme si vybrali Breuil-Cervinia, malé mestečko, ktoré je posadené na talianskej strane ikonického Matterhornu - alebo Monte Cervina, ako ho volajú Taliani. Dôvodom bol práve onen majestátny vrchol, ktorý nám bol celé dva dni nemým spoločníkom. Ráno sme sa prebúdzali s výhľadom naň, jazdili v jeho tieni, aby sa okolo obeda zahalil do oblakov a bolo po paráde.

Príjemné prekvapenie 

Musím povedať, že toto stredisko nás veľmi milo prekvapilo - traily sú navrhnuté výborne a vytvárajú celkom kreatívnu paletu. Nie sú to tie typické "bikeparkové traily", ktoré sú všade na svete podobné ako vajce vajcu. Tu využívajú predovšetkým to, čo príroda za dlhé roky sama vytvorila. Niektoré miesta, ktoré potrebovali trochu helfnúť, vylepšili umelými prvkami v podobe drevených lavičiek - čo ešte pridalo na zábavnosti.

A tiež sa nám páčilo, že nikto neriešil voľné kempovanie. Pokojne ste mohli zostať na parkovisku pri lanovke, alebo sa vyviesť po zvážnici hore do oblakov. Okolo blankytne modrého jazera, v ktorom sa odrážal snehobiely vršok Matterhornu, a pod kulisou ľadovcov si uvariť niečo dobré pod zub, započúvať sa do šušťania trávy a poletujúcich listov, až kým sa spoza obzoru nevykotúľal trblietavý mesiac.

A ešte niečo - to si tak sedíte v lanovke, pozeráte na tie kopce okolo a v kabínke sa s vami vezie chalan so snowboardom. Kvôli tunajšiemu ľadovcu Plato Rosa, ležiacemu v 3500 metroch, sa tu aj v lete schádzajú lyžiari z rôznych kútov Európy a musím povedať, že ich tu bolo oveľa viac, než bajkerov. Alebo boli aj takí, ktorí to kombinovali - doobeda robili oblúčiky v prašane a popoludní sa na bicykli preplietali medzi skalami na jednom z trailov. Proste paráda.

Ráno sme vstávali celkom skoro, jednak preto, aby sme v čase búrok, ktoré pravidelne prichádzali krátko po obede, mali už niečo odjazdené, alebo aby sme sa pri odjazde, cestou do La Thuile ešte stihli zastaviť v neďalekom Buisone. Večer už tradične pršalo a tak som pri dlhej chvíli náhodne objavil video so skvelým prírodným trailom. Lanovkou sme sa vyviezli na Chamois, miesto odkiaľ chodia turisti obdivovať západy slnka nad Matterhornom, ale skoro ráno tu nebolo ani nohy, len my a hory utopené v hustej hmle. A trail? Ten bol skvelý, taká tá pekná alpská vysokohorská trasa...

I N F O B O X

Matterhorn Valley je jedna z najpopulárnejších oblastí Talianska, práve kvôli ikonickému Matterhornu. Ale pretlaku sa báť nemusíte, na bajkoch tu budete poväčšine sami...

K E D Y  V Y R A Z I Ť

Sezóna tu začína koncom júna a končí krátko po prázdninách /29.6. - 8.9.2019/. Jazdí sa denne od 7:00 - 16:00, od 19. augusta potom od 7:30 do 15:30.

C E N Y

Celodenný lístok stojí 23 €, dvojdňový potom 42 € a za tri dni miniete 62 € na osobu.

Obrovským plusom celej tejto oblasti je skutočnosť, že na dvoj a viacdenný lístok môžete jazdiť až v štyroch strediskách - konkrétne v Cervinia, La Thuile, Pila a Monterosa!

T R A I L Y

Nájdete tu 12 trailov všetkých obtiažností, určených najmä pre AM a enduro jazdcov. Ich dĺžka varíruje v rozmedzí od 1.8 po 9.5 km. Ak sa na to cítite určite nevynechajte ani "Dark trail" začínajúci v 3 480 metroch na ľadovci Plateau Rosa, na ktorom sa každoročne koncom júna koná slávny závod Maxiavalanche.


V I A C  I N F O


BikeParkCerviniaValtournenche

Pripravení, zbalení - cieľ talianske Alpy...
Jeden z Alpských priesmykov, akých sme za 2 týždne prešli nespočet... 
Breuil-Cervinia, malé mestečko, ktoré je posadené na talianskej strane ikonického Matterhornu...
Parkujeme kde chceme -  voľné kempovanie nikto neriešil...
Matterhorn sa nazýva aj "hanblivá pani", lebo takmer stále je zahalený v oblakoch. Jedinou výnimkou je skoré ráno... 
Ceny lanoviek sú oproti švajčiarskej strane polovičné!
Nájdete tu 12 trailov, určených najmä pre AM a enduro jazdcov...
Ale všetky majú kulisu na pohľadanie...
V blankytne modrom jazere sa odrážal snehobiely vršok Matterhornu...
Ale každý deň, okolo obeda, sa Matterhorn zahalil do oblakov a bolo po paráde...
Nie sú to tie typické "bikeparkové traily", ktoré sú všade na svete podobné ako vajce vajcu...
Tu využívajú predovšetkým to, čo príroda za dlhé roky sama vytvorila. Niektoré miesta, vylepšili umelými prvkami - čo ešte pridalo na zábavnosti...
Ľadovec Plato Rosa, ležiaci v 3500 metroch, láka aj lete lyžiarov z rôznych kútov Európy... 
Na trailoch 11 stupňov, na ľadovci pekné dva...
Tento rok nám zo 16 dní pršalo 14! Väčšinou síce až v popoludňajších hodinách alebo večer, ale aj tak...
Ráno sme vstávali celkom skoro, hlavne preto, aby sme v čase búrok mali už niečo odjazdené...
Ale búrka nás aj tak niekoľko ráz prekvapila. Našťastie wapka je súčasťou každého bikeparku...
Čakanie pokiaľ prestane pršať nám aspoň dobilo energiu...
Potom sme si pod kulisou ľadovcov navarili niečo dobré pod zub...
A keď navečer vykuklo slnko, bola to pohoda. Ťažká pohoda...
A ráno to isté odznova - jazdenie v tieni Matterhornu. YES!
Traily sa nám veľmi, veľmi páčili, žiadne vyšejpované flowtraily, ale parádne alpské vysokohorské trasy...
Kaplnka s pamiatkou na návštevu pápeža Jána Pavla II.
Posledný deň sme sa stavili v Buisone - na traily, ktorý som večer predtým náhodne objavil na Youtube...
A nedá sa povedať, že by sme ľutovali ;)
Stará horská železnica sa využíva ako cyklotrasa...
Mestečká v talianskych Alpách majú svoju nezameniteľnú atmosféru. Sú podobné ako vo Švajčiarsku, alebo Francúzsku a predsa iné...
Večer sme sa vyviezli po zvážnici hore, až takmer do oblakov...
Uvarili si a počkali, kým sa spoza obzoru nevykotúľal trblietavý mesiac...
Čo iné v Taliansku, ak nie špagety...
Dobre bolo...

Z D I E Ľ A J  a l e b o  S Ť A H U J  G P X

Mohlo by ťa zaujímať

Dolomity Paganella - najdlhšia mtb sezóna v Alpách je snom každého bajkera

Paganella | Italy

Babia Góra/Hora Trails - traily v Poľsko Slovenskom pohraničí

Zawoja | Poland

Val-d’Isère - francúzska pohostinnosť, lanovka za 10 EUR a shuttle zadarmo!

Val-d’Isère | France

La Thuile - najlepšie traily v Alpách s výhľadom na Mont Blanc

La Thuile | Italy

 


Chceš mapu?

Napíš nám správu na Facebooku, radi ti ju pošleme. Prečo takto komplikovane? Lebo bezcharakterní udavači nemajú ani kúska hanby a poľujú na "vlastných"!

prejsť na Facebook