X

popup

Podporte nás

Szczyrk Enduro Trails - závideniahodné jazdenie s obrovským potenciálom a investormi zo Slovenska

Poľsko Poľsko
Naše hodnotenie 7/10
19.7.2020

Ešte minulý rok v auguste, sme nášho Sépiáka, plne naloženého na 5 týždňov trvajúci trip po Škandinávii, zaparkovali v poľskom stredisku Szczyrk /Ščyrk/, ležiaceho len kúsok od známej a u našincov veľmi obľúbenej lokality, Bielsko-Biala. V Szczyrku totiž otvárali nové "Szczyrk Enduro Trails" a my sme dostali pozvanie na “Media day” - neverejný test pre ľudí z cyklistického priemyslu a novinárov - rozumej lanovka a burger zadarmo :) 

Vyšlo nám to presne. Cestu na sever sme mali tak či tak a osladiť si dlhé kilometre presunu až za polárny kruh, jedným dňom jazdenia v bikeparku s lanovkami, nám prišlo ako dobrý nápad. V Szczyrku sa nám nakoniec zapáčilo natoľko, že sme sa tam tento rok vrátili na druhú rundu a teraz vám prinášame naše dojmy a postrehy...

Szczyrk Enduro Trails - závideniahodné jazdenie s obrovským potenciálom a investormi zo Slovenska

30 000 ľudí za 3 mesiace 

Hoci sme v Bielsku-Biala a okolí boli už niekoľkokrát, pred otváračkou sme o Szczyrku ani len netušili - a pritom je to celkom známe rekreačné mestečko. Možno nie také významné ako Zakopané, ale hlboké údolie poľských Beskýd, ohraničujúce na jednej strane do 1117 metrov dvíhajúcim sa Klimczokom a na druhej s masívom Skrzyczne, ponúka lyžiarom jedno z najlepších zázemí v celom Poľsku! 

V roku 2014 prešlo horské stredisko Szczyrk Mountain Resort pod nového majiteľa, rodinu Tatry Mountain Resort, ktorá prevádzkuje strediská jednak na Slovensku, Čechách alebo v Rakúsku - a teraz už aj v Poľsku. Prakticky okamžite sa začalo s modernizáciou, vybudovali sa nové lanovky, nová moderná multifunkčná budova - Szczyrk Gondola, reštaurácia Kuflonka a čo nás bajkerov zaujíma asi najviac - minulý rok aj traily - Szczyrk Enduro Trails. 

V tomto momente sa ponúka otázka, prečo Tatry Mountain Resport, ako prevádzkovateľ lanoviek aj v Jasnej, zatvorili tamojší bikepark s informáciou, že je to nerentabilné a otvorili nový u našich severných susedov?

Jasné, že ma to zaujímalo a odpoveďou je návštevnosť. Od augusta do októbra 2019 si v Szczyrku bolo zajazdiť viac ako 30 000 bajkerov!!! - čo je číslo, ktoré podľa mňa, nemali v bikeparku v Jasnej za celé obdobie fungovania, nieto za tri mesiace. Áno, dá sa polemizovať o tom, že ľudia boli zvedaví atď, ale treba zobrať do úvahy aj fakt, že spádová oblasť Szczyrku je ohromná. Len samotné Bielsko-Biała má 180 tisíc obyvateľov, a v poľskom Sliezsku žije rovnaký počet ľudí ako na celom Slovensku - teda 5 miliónov ľudí (12 000 ľudí na km2, pre porovnanie Slovensko má hustotu 111 ľudí na km2). Matematika proste nepustí, našťastie to do Szczyrku nemáme ďaleko...

Zatiaľ čo všetky nové strediská v Česko-Slovensku sa chcú podobať na Rychlebské stezky, alebo v nich aspoň hľadajú inšpiráciu, v Poľsku chcú byť všetci zasa ako Enduro Trail v Bielsku Biala. Szczyrk nie je výnimka a podobne ako Babia Hora Trails, si od chalanov z Bielska, nechali všetky traily rovno nakopať. A ich rukopis cítiť. Jednak cedule s označením trailov majú rovnaký dizajn ako tie v Bielsku, ale aj traily má na triku rovnaká skupina trailbuilderov...veď k tomu sa ešte dostaneme....

Veľké plány

Pri našej návšteve v lete boli v Szczyrku otvorené dve lajny, respektíve tri lajny - jedna flow (HipHopA a HipHopAir) a druhá čistokrvné enduro (Otik), ktoré spolu dávali 10 km čírej mtb zábavy. Dnes už to ale nie je pravda, pretože na túto sezónu sa otvorili ďalšie dva traily - Zbój a Otesanek, čím sa kilometráž ustálila na 12-tke. 

Szczyrk Enduro Trails - závideniahodné jazdenie s obrovským potenciálom a investormi zo Slovenska

  Do piatich rokov by sme radi prepojili stredisko Szczyrk s trailami v Bielsku-Biala, čím by sme sa bezpochyby zaradili medzi najlepšie trailcentrá v Európe,- rozpráva mi pri goralskom hamburgeri Michal Slowioczek, manažér strediska a jeho slová mi pred pár dňami len potvrdil Sebastian Biernat,- máme plány na prepojenie týchto dvoch lokalít, zatiaľ jednosmerným trailom z Bielska do Szczyrku, ale to až niekedy v budúcnosti. Na leto 2020 sme pripravili skill park a zelenú, ľahkú trasu, Loop 1… 

HipHopA a HipHopA Air

HiPHopA je vlajkovou loďou celého Szczyrku, ak chcete A-line. Je to flowtrail a ako vo väčšine bikeparkov, aj tu na plnej čiare vyhráva a priťahuje masy. Skúsení, neskúsení, total začiatočníci, deti - mixuje sa to na ňom všetko. Vrchná časť, s podtitulom Air, bola otvorená koncom leta 2019 a z parkoviska, ktoré sa hlavne cez víkend veľmi rýchlo plní, vás na začiatok, aby ste mohli odpáliť prvú porciu metrov, dostane gondola a 6-sedačková lanovka. Už sme obehali dosť stredísk a bikeparkov, ale Szczyrk jednoznačne vedie v počte bajkerov čakajúcich v rade. Cez víkend, tesne po ovorení, to bol fakt brutal - na gondolu sme v rade skysli 45 minút a ďalšia rada bola na 6-sedačku, ale teraz je to už lepšie, prvotné nadšenie opadlo a tak sa takýchto extrémnych rád báť nemusíte...

Szczyrk Enduro Trails - závideniahodné jazdenie s obrovským potenciálom a investormi zo Slovenska

Trail je taký, ako flow traily bývajú - klopenky, skoky, vlny, lavice, pospájané do rôznych kombinácií. Začiatočníci ho prejdú, drtiči si zalietajú. MTB sa tak otvára väčšiemu počtu ľudí, a nie je problém v Szczyrku stretnúť celé rodiny, ktoré si trail náramne užívajú. Veď flowtraily sa práve preto stavajú, aby pritiahli čo najviac ľudí a boli zjazdné a zábavné pre všetkých. K jeho obľube určite prispieva aj dĺžka, ktorá presahuje 7 kilometrov (obe časti spolu) a to je fakt slušná porcia, pre ktorú sa do Szczyrku určite oplatí vyraziť. Len pre porovnanie, najdlhší flow trail v Európe, ktorý leží v Petzene, má dĺžku 10 kilometrov :)    

Otik trail

Vrchná časť HipHopA trailu ťa vypľuje rovno pred dvoma bránami, označujúcimi začiatok ďalších trailov a teraz sa pustíme na náš najobľúbenejší trail, ktorým je jednoznačne Otik. Poznáte tú hlášku z filmu Vesničko má středisková - “našeho Otika? Do Prahy?” - aj poľský Otik je taký trocha neučesaný, prírodný enduro trail, ktorý sa za tých pár mesiacov, čo sa používa, poriadne vyjazdil. Na prekvapenie mu to len pomohlo, lebo čučoriedkové podložie  a hrabanka už nekladú taký veľký odpor ako na začiatku, keď sme tu boli na začiatku augusta, ale zasa poriadne vystúpili korene, skryté tesne pod povrchom.

Lepšie raz vidieť, ako 100x počuť, takže ako trail vyzerá, si bez čítania ďalších kecov môžete pozrieť vo videu:

Zbój trail

Zbój štartuje z najvyššej časti kopca Male Skrzyczne /1211 m/ a po vystúpení z lanovky k nemu treba kúsok došľapať. Toto rozhodnutie nadmieru kvitujem, lebo zo sedačkovej lanovky, ktorá sa na kopec šplhá slimačím tempom 15 minút, vystupujem total stuhnutý, takže sa aspoň pretiahnem a zahrejem. Na Zbóji (v poľstine to znamená zbojník) sa zrkadlí presne ten prírodný ráz, ktorý je všetkým dobre známy z Bielska.

Úvodná, otvorená pasáž, sa ponorí do lesa a tam opäť k slovu prichádzajú korene vo všetkých podobách, ktoré si len dokážete predstaviť. Trail nemá výrazný flow, treba si ho nájsť a sem - tam, sa k nemu aj prebojovať, čo sa vám na prvej jazde asi nepodarí. Ale s ďalšími a ďalšími jazdami budete, podobne ako my, zrýchľovať a na konci mať rožok na tvári a chcieť viac. Spolu s Otikom, ktorý na Zbój priamo nadväzuje, je to výborné kombo…

“Na Zbóji máme problém s blatom”, hovorí mi Sebastian a aj v čase našej návštevy, kedy už nepršalo niekoľko dní, na ňom fakt pár bahenných lázní bolo. To ale len málo ovplyvňuje fakt, že nás ten trail bavil.

Szczyrk Enduro Trails - závideniahodné jazdenie s obrovským potenciálom a investormi zo Slovenska

Otesanek trail

Otesanek je čierny, postavený s úmyslom, aby bol najťažší v celom Szczyrku, ale obtiažnosť je, aspoň podľa mňa, spravená hrozne umelo a necitlivo.

Dalo by sa o tom polemizovať, ale vyjazdené obchádzky na každej ťažšej pasáži mi dávajú za pravdu. Neviem, či je úplne rozumné postaviť v trail centre, kde lákam aj rodiny s deťmi, postaviť lajnu so skokom s dvojmetrovou dierou bez možnej obchádzky, alebo 50 stupňový padák bez chicken lajny. Viete akí sú ľudia, farby na trailoch im zhola nič nehovoria, varovania neberú do úvahy, lebo si nedokážu predstaviť, čo ich čaká. Z celého trailu sa mi najviac páčila podarená, záverečná technická sekcia cez kamene, ale inak si nemôžem pomôcť, Otesanek ma proste nebavil...

Skill park

Aby sme rozpravu o trailoch nekončili negatívne, na záver spomenieme ešte čerstvo otvorený skill park, ktorý je parádnou záležitosťou. Skladá sa z dvoch sekcii, prvou je Rockgarden Drop a druhou Skillzone.

V Skillzóne si precvičíte rovnováhu na nortshore lavičkách alá Kanada, v Rockgarden Drop, ako už meno napovedá, vás čakajú kamene a tri dropy odstupňové podľa obtiažnosti - pol metrový, metrový a skoro dvojmetrový. 

Szczyrk Enduro Trails - závideniahodné jazdenie s obrovským potenciálom a investormi zo Slovenska

Záverečné hodnotenie

Szczyrk Enduro Trails nás príjemne prekvapili a máme to tu radi. Celodenný lístok na lanovku stojí cez pracovné dni 79 zlotých (17.60 €), cez víkend o desať viac - 89 zlotých (19.90 €) a trocha ušetriť sa dá nákupom cez online appku GoPass, ale nemusíte sa báť, budú to dobre investované peniaze.

A keďže sme tu boli aj na úplnom začiatku, pri otvorení a aj po roku, dokážeme porovnať naozaj neskutočný progres, ktorý do Szczyrku prinieslo vybudovanie trailov. Na každom druhom kroku vyrástla nová požičovňa bicyklov (samozrejme nepočítam tú, ktorú prevádzkuje samotné stredisko), reštiky a ubytká lákajú bajkerov na wapky, selfservisy a možnosť uskladnenia bajkov, videl som tu cykloškoly pre najmenších a to Szczyrk Enduro Trails fungujú len rok. Čo príde ďalej? Až sa bojím domyslieť, kam to Poliaci, s kapitálom od Tatry Mountain Resport, môžu dotiahnuť. Ako dobre, že to do Szczyrku nemáme ďaleko…

I N F O B O X

Szczyrk Enduro Trails ležia len na skok od slovenských hraníc. Zo Žiliny je to cca 100 kilákov a keď sa za milión rokov dokončí diaľnica do a cez Čadcu, bude to aj rýchle...

C E N Y

Celodenný lístok na lanovku stojí cez pracovné dni 79 zlotých (17.60 €), cez víkend o desať viac - 89 zlotých (19.90 €) a trocha ušetriť sa dá nákupom cez online appku GoPass

 

T R A I L Y

Szczyrk má jeden z najdlhších flow trailov v Európe s dĺžkou 7.2 km, okrem neho tu nájdete aj dva enduro traily, jeden DH/freeride trail a skillpark 

 

M O Ž N O S T I   V   O K O L Í

V tesnej blízkosti sú ďalšie výborné možnosti jazdenia - známe a obľúbené Enduro Trail Bielsko-Biala a Wilcze Ścieżki vo Wilkowiciach. Z oboch lokalít sme už robili v minulosti report - REPORT Z BIELSKO-BIALA a REPORT Z WILCZE SCIEZKI

 

V I A C  I N F O

Bližšie info o cenách a trailoch na webe szczyrkowski.pl

Páčil sa ti článok? pošli ho do sveta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať na Twitteri
Zona Zero - pyrenejský klenot Zona Zero - pyrenejský klenot

Zona Zero - pyrenejský klenot

Courmayeur - ako chutia traily na talianskej strane Mont Blancu? Courmayeur - ako chutia traily na talianskej strane Mont Blancu?

Courmayeur - ako chutia traily na talianskej strane Mont Blancu?

Aosta - Nirvana pod najvyššími horami Európy Aosta - Nirvana pod najvyššími horami Európy

Aosta - Nirvana pod najvyššími horami Európy

Pyreneje - málo objavený vyzývateľ Álp Pyreneje - málo objavený vyzývateľ Álp

Pyreneje - málo objavený vyzývateľ Álp